VÕTA ÜHENDUST

Toompea eeslinn Kassisaba on suurepärane näide ajalooliselt säilinud ja asjatundlikult taastatud puitasumist. Praegu miljööväärtuse säilitamise poolest tuntud Kassisaba asumit mainiti esmakordselt 1732. aastal. Nimi Kassisaba tuleneb tõenäoliselt 17-18. sajandi kindluste muldvallide nurkadesse ehitatud kõrgematest tugipunktidest ning nendest välja viivatest teedest - saksakeelselt “Katzenschwanz”, mis otsetõlkes tähendabki “kassi saba”. Üks selline tugipunkt paiknes just Toompea läänekülje ees.

 

Suurem ehitustegevus Kassisabas algas 1877. aastal, mille tulemusena laienes linnaosa lõuna poole. Eesti Vabariigi sünniks oli kogu Kassisaba hoonestatud. Domineerivaks majatüübiks olid rohke puitdekooriga kahekorruselised korterelamud, millele olid iseloomulikud suured tagaaiad ja hoovialad.

Väiksemad kortermajad koos roheliste sisehoovidega on ka praegu Kassisaba domineerivaks jõuks ja seda traditsiooni järgib ka Miljöö Maja - eksklusiivne 9 korteriga elamu Kassisaba keskmes, Toompead ja Kristiinet siduval Wismari tänaval.

Piirkonnale lisab väärtust süda- ja vanalinna vahetu lähedus, samuti on jalutuskäigu kaugusel Telliskivi urbanistliku elustiiliga loomelinnak. Hoolimata Paldiski mnt ja Endla tänavate tihedast liiklusest on Kassisaba sisetänavad rahulikud ja väikese liiklustihedusega - just jalutamiseks sobivad.

Kassisaba kui piirkonda iseloomustab rohke haljastus. Nii sisehoovides kui ka avalikel aladel leidub nii madal- kui ka kõrghaljastust, mida on asjatundlikult säilitatud, taastatud ja täiendatud.

Silmailu ja rahu leiab Falgi pargist, mis on lisaks veel Hirvepargist, Toompargist ja Snelli pargist koosneva parkide kaskaadi Kassisaba poolseks alguseks.